Navigáció
 

Parókiák felújítása, energetikai fejlesztése települések népességmegtartó erejének növelése érdekében

EGYH-EOR- 20-P-0101 Parókiák felújítása, energetikai fejlesztése települések népességmegtartó erejének növelése érdekében - részbeszámoló Teljes támogatási összeg: 1 000 000 000 Ft Támogatás intenzitása: 100%

Készült Magyarország kormánya támogatásával 2020

 


1. Dunaegyházi Evangélikus Egyházközség

 

A beruházás a következő munkafolyamatokkal és vállalkozókkal valósult meg:

Fűtésszerelési munkák: A régi gázkonvektoros fűtés leszerelése, és kazános központi fűtés kiépítése. Gázszerelési munkák. Kivitelező Mráz és Fia Kft., épületgépészet – Dunaföldvár.

Asztalos munkák: A konyhai részen sarokkonyhabútor beépítése konyhai gépekkel együtt, bejárati ajtó, levéltári ajtó és garázsajtó gyártása, beépítése. Kivitelező: Gáborik Jenő Zoltán, vállalkozó – Dunaegyháza.

Felületkezelési munkák: A fűtésszerelés utáni faljavítások. Külső és belső festés és mázolási munkák. Kivitelező: Juhász József egyéni vállalkozó – Dunaegyháza.

Biztonságtechnikai munkák: A biztonságtechnikai felszerelések beépítése. Riasztó beüzemelése. Kivitelező: Hír Zsolt, e.v. - Dunaegyháza.

Az egyházközség a fennmaradó összegről lemondó nyilatkozatot tett.

 

2. Budapest-Angyalföldi Evangélikus Egyházközség

 

A parókia épület felújítása:

1938-ban épült a templom-parókia együttes épület, amely az 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 22. hrsz. 28202/2. alatti ingatlanon található. A parókiának otthont adó gyülekezet rohamos fejlődésnek indult az elmúlt évtizedben. Ennek a fejlődésnek ad sokkal kedvezőbb feltételeket a felújítás. A projekt kivitelezője a beszerzési eljárás során beérkezett, azonos műszaki tartalmú négy árajánlatból a legolcsóbb ajánlatot tevő OTS Kft (1143 Budapest, Egressy út 23-25, képviseli: Pintér Imre) lett.

A projekt megvalósításával megoldódott az esővíz elvezetésének problémája, a bádogos szerkezetek cseréje, a homlokzati vakolat javítása, lábazati zárások javítása, segédlelkész lakás vizes helyiségeinek utólagos vízszigetelése. A segédlelkész lakás konyha és fürdőszoba teljes körű felújítása (vízvezetékek cseréje, burkolatok cseréje, szaniterek cseréje, belsőépítészi tervek alapján mindkét helyiségben beépített alapbútorzat kialakítása, illetve a festési munkálatok elvégzése). A segédlelkész lakásban megtörtént négy ablak cseréje, aeroco-k beépítése. A teljes épületben megvalósult a villanyszerelési munkák befejezése. Megtörtént a cserépkályha, a régi kazánok és az égéstermék elvezető rendszer bontása, az új égéstermék elvezető rendszer készítése, két Bosch Condens 2500 kazán felszerelése.

Elkészült a lelkészlakás szoba átalakítása, válaszfalakkal, meglévő ajtónyílás szűkítés, ajtó beépítéssel. Az építész tervekben szerepelt a padlástér lomtalanítása, az itt tárolt veszélyes hulladék elszállítása is megtörtént. Elkészült a faanyagvédelmi vizsgálat alapján a faanyag gomba és rovarkártevő elleni megelőző védelme, mázolási technológiával felhordott Remmers Adolit BQ 20 típusú favédőrendszerrel. A padlás födém hőszigetelése, illetve a járható felület kialakítása szintén megvalósulhatott.

 

3. Györköny-Bikácsi Társult Evangélikus Egyházközség

 

A megvalósult, támogatott tevékenység a Györkönyben található evangélikus parókián:

A parókia tetőjavítása, beázás megszüntetése. Ablakok cseréje és ajtócsere az energiagazdálkodás javítása érdekében. Mellékhelyiség és fürdőszoba felújítása a 21. század igényei szerint. A szobákat gipszkarton álmennyezettel és kőzetgyapottal szigetelték az energiagazdálkodás javítása miatt. Megtörtént a szobák festése és belső, eredeti ajtók felújítása. Laminált lapokat raktak le a szobákban, kettőben parkettát újítottak fel.

Az egyházközség a fennmaradó összegről lemondó nyilatkozatot tett.

 

4. Galgagyörki Evangélikus Egyházközség

 

A parókia épületrész belső felújítása: 1879-ben épült az épület magja, melyet többször bővítettek, illetve korszerűsítettek (pl. fürdőszoba építése, elektromos hálózat és fűtési rendszer kiépítése), de annyi pénzt soha nem tudott áldozni rá a gyülekezet, hogy a folyamatos állagromlást megakadályozzák.

2020-ban részben pályázati pénzből, részben önerőből elkezdtük a felújítást a parókia és a lelkészi hivatal műszaki szétválasztásával és egy gyülekezeti termem kialakításával, az épület fedélszékének megerősítésével, a héjalás cseréjével, nyílászárók korszerűsítésével, az elektromos-, a víz-, a csatorna-, és a fűtési rendszer felújításával. Az építőipari árrobbanás és a felújítás közben felmerült problémák miatt nem tudtuk befejezni a megkezdett kivitelezést, ezért csak a lelkészi hivatal és a gyülekezeti terem tudott elkészülni, a parókia befejezése jelen pályázattal vált lehetővé.

A kivitelezési munkákra készült árazatlan költségvetési kiírás alapján három vállalkozótól kértünk árajánlatot, de csak egy árajánlat érkezett, így a megkezdett beruházás kivitelezőjét a Szekeres és Társa Kft-t bíztuk meg a parókia belső munkáinak befejezésével. Az átalakítás során néhány helyiség elválasztására könnyű Ytong válaszfalakat építettek be, illetve helyiségek összevonására, ajtók kiváltására melegen hengerelt acél tartókat kellett alkalmazni. Mindenütt új padló- és falburkolatok beépítése vált szükségessé. A fürdőben, a WC-ben és a konyhában a csempe falburkolat és mázas kerámia lapburkolat készült, a szobákba, közlekedőkbe laminált padló, a lakótérbe vynil burkolatot terveztünk. A meglévő tartószerkezeti falak vízszigetelésének hiánya miatt a felületképzések előkészítéseként mindenütt klímaglettet és a falfelületeken páraáteresztő festékanyagot kellett alkalmazni. Az új helyiségeket új belső ajtókkal látta el a kivitelező, a megmaradók selyemfényű, fehér mázolást kaptak.

Az új funkcióknak és a jelenlegi szabványoknak megfelelő elektromos vezetékezéssel és szerelvényekkel készült el az új lakás. Az elektromos betáplálás és mérőóra helye nem változott, mindkét épületrész innen kap áramot. A lakásban az összes víz-csatorna vezetéket és szanitert kicserélték, a fűtést a lelkész irodában elhelyezett Immergas Tera32 gázkazánból biztosították, a hőleadók konvektorlemezes lapradiátorok, illetve a vizes helyiségekben és a lakótérben padlófűtés létesült.

 

5. Sajókazai Evangélikus Egyházközség

 

Egy nagyon elhasználódott lelkészlakás felújítására került sor. A lakás régi, homokkő építésű épület. Először a lakás külső felújítására került sor. Az épület külső szigetelést és újra színezést kapott. A padlást kőzeggyapottal szigetelték, megtörtént a nyílászárók cseréje és a fűtés korszerűsítésére is sor került. Az árnyékolás megoldást nyert reluxa építéssel. Szükség volt a lakás vizesedésének megszüntetésére, melyet belső injektálással oldottunk meg. Következő lépés a komfortosság megoldása volt. Kicserélésre kerültek a belső ajtók, a szobák laminált padlót kaptak, valamint a konyha, előszoba és közlekedő új burkolattal lett ellátva. Megtörtént a lakás villamoshálózatának teljes felújítása, a vezetékek cseréje, a kapcsolók és világítóberendezések cseréje.

 

6. Vecsési Evangélikus Egyházközség

 

A bővített, felújított templommal egy időben történő parókia felújítás esztétikai és energetikai szempontból is szükséges volt.

Megtörtént a külső nyílászárók cseréje, a tetőtér eddig szigeteletlen csomópontjainak szigetelése. A homlokzatszigetelés és homlokzat színezése után új külsőt nyert az épület. Nyílászárókat cseréltek, majd ezt követően belső festési munkák voltak. Az ereszcsatorna cseréje a vízelvezetési problémákat szüntette meg.

 

7. Nádasdi Evangélikus Egyházközség

 

A Nádasdi Evangélikus Egyházközség egy élő, aktív gyülekezet. A diakóniai központ megalakulásával a lelkészi munka, és a szolgálatra való igény megnövekedett. A gyülekezetnek bár volt parókiája, az utóbbi években a diakónia irodáinak ad otthont, egyfajta központtá vált, ami miatt az épület lakhatás céljára már nem használható. Az előző lelkész egy ideig bérleményben, majd saját tulajdonú ingatlanban lakott, ezért az új lelkész lakhatása megoldhatatlanná vált.

A pályázat keretén belül lehetőségünk nyílt egy ingatlan megvásárlására, amely felépítése, mérete és elrendezése lakhatást biztosít a mindenkori lelkész és családja számára.

A megvásárolt ingatlant jó, ám az előző lakók által kellően lelakott állapotban vettük át, így felújításra szorult. A támogatás maradék összegéből a ház festését (1.656.600 Ft) és az ablakcserék egy részét (343.400 Ft) tudtuk finanszírozni. A fennmaradt összeg azonban nem fedezte mindazt a munkát, amelyre szükség volt, így a gyülekezet saját pénzéből újította fel az ingatlant a jelenlegi állapotáig. Az elvégzett önköltséges munkák: villanyszerelés, víz-, gáz-, fűtésszerelés, nyílászáró csere, laminált padló cseréje, konyha felújítása, beépített szekrény.

 

8. Büki Evangélikus Egyházközség

 

A Büki Evangélikus Egyházközség Bük, Jókai u. 4. hrsz.120. alatt található parókiájának szükségszerű korszerűsítésének, komplex felújításának munkálatai valósultak meg a részünkre megítélt támogatási összeg felhasználásával, amelyért ezúton is köszönetet mondunk.

Az 51 éves épület felújítása során a következő munkálatok elvégzésére került sor:

- a tető átépítése, elaggott palafedés cserépfedésre történő cseréje;

- az építéskor választott műszaki megoldások okozta hőhidak szigetelése, az épület hőháztartásának javítása, padlás födémszigetelése;

- külső átalakítás a műemléktemplomhoz illeszkedően, a lelkészi hivatal külön bejáratának kiépítése;

- garázs és akadálymentes közösségi mosdó hozzátoldása az épülethez;

- kisebb belső átalakítások, mint a lépcsőház terének hasznosítása, konyha átalakítás, kamra kiépítés;

- fürdőszoba és mosdó kiépítése a földszinten, az egykori gyülekezeti teremként épült lelkészi hivatal terének hasznosítása;

- épületgépészeti beruházások: új gázkazán, 2 db fűtésre is alkalmas klímaberendezés beépítése.

 

9. Nemeskéri Evangélikus Egyházközség

 

Megvalósult a parókia épületének külső és belső felújítása:

-tetőfelújítás és bádogozás;

-szigetelés a padláson elhelyezett szigetelőanyaggal;

-fűtéskorszerűsítés (kazán cseréje, radiátorok cseréje, csövek mázolása);

-mosdó teljes felújítása;

-belső ajtók felújítása, belső falfelület alsó részeinek leverése, vakolása, teljes belső falfelület festése;

-konyhabútor és gáztűzhely vásárlása, beépítése;

-külső vakolás, festés, csapóeső elleni védelem;

-külső nyílászárók javítása és festése.

 

10. Csákvár–Bicske–Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség

 

Egy több mint tíz éve zajló folyamat végére került pont a most zárult 15 M Ft-os támogatásból megvalósult parókia felújítással.

Elsőként a lelkészlakás belsejének átalakítására került sor, mely élhetőbb lakhatási feltételeket teremtett a lelkészcsalád számára. Az épület két részből áll. Az államosítást követően két lakrész volt, két különálló kis lakás. Ezek összevonásával egy nagyobb család számára is alkalmas parókia jött létre. A következő lépés a komfortosság megteremtése volt, valamint az energiatakarékosság első lépése. Ennek köszönhetően lettek kicserélve a nyílászárók, valamint a fűtés is korszerűsítésre került.

A mostani projekt ennek folytatásaként, az épület födémszigetelést kapott, valamint a főfalak is, ahol indokolt volt, külső szigetelést kaptak. Nyílászáró cserére is sor került, az árnyékolás is megoldást nyert redőnyök beépítésével. Napelemek kerültek fel az épületre, melyekhez szükséges volt a villanyhálózat bővítése. Viszont ennek köszönhetően a villanyszámla a nullához közelít a közeljövőben. A fűtés hűtéssel egészült ki, két hűtő-fűtő klímaberendezés beépítésével. Az épület kívül is új színezést kapott, és az udvar is térkövezve lett. Közben az utcában kiépítésre került a központi szennyvízcsatorna-rendszer, melyre a lakást rácsatlakoztattuk. Új kerítés és kapu is épült, melyek várhatóan sokáig funkcionálnak.

 

11. Csikvándi Evangélikus Egyházközség

 

Felújításra került a lelkészlakás, a gyülekezeti terem. Kívül-belül teljes festés, az udvari oldalon az összes nyílászáró cseréje (8 db). Három szobában teljes padlócsere is történt.

 

 

 

12. Pusztavám-Móri Evangélikus Egyházközség

 

Energetikai korszerűsítés:

1) A régi, 25 éves ThermoÖV, rossz hatásfokú gázkazán lecserélése megtörtént egy új, Immerghas típusú, kondenzációs-turbós gázkazánra. Ezzel együtt a régi fűtésrendszer (radiátorok, fűtéscsövek) teljes egészében kicserélésre, korszerűsítésre került.

2) A meglévő vegyestüzelésű kazán mellé telepítésre került egy 1m3-es puffertartály, amely vezérlőegységen keresztül közvetlen kapcsolatba került a szobai termosztáttal, valamint a gázkazánnal.

3) A födém szigetelése 10 cm-es üveggyapot anyaggal megtörtént.

4) 5.6 kWh teljesítményű napelemrendszer került kiépítésre a lelkészlakás tetőhéjazatának déli oldalán. A napelemrendszer a lelkészlakás teljes energiaszükségletét fedezi, illetve a téli hónapokban a lakás fűtéséhez is hozzá tud járulni.

5) 2 db hűtő-fűtő légkondicionáló berendezés került telepítésre, melynek hűtő és fűtő működését fedezi a napelemek által megtermelt energiamennyiség.

Állagmegóvás és egészségvédelem:

Az 1974-ben felkerült azbeszt-pala tető szakszerű eltávolítása megtörtént, helyére korszerű Gerard lemeztető került felszerelésre.

Helyreállítás: A fűtésszerelés utáni kőműves munkálatok, valamint belső festési munkálatok megtörténtek.

 

13. Nagyvelegi Evangélikus Egyházközség

 

A Nagyvelegi Evangélikus Egyházközség Kossuth Lajos utca 17-es szám alatti parókiaépületének energetikai felújítása megtörtént. Három lépésben terveztük meg a felújítást és így zajlottak a munkálatok. Először a nyílászárók cseréje történt. Korábban fa nyílászárók helyett a modern technika lehetővé tette, hogy bár műanyagból, mégis tökéletes fahatású külső megjelenésű nyílászárókat kapjon az épület, amely nem ront az épület külső megjelenésén, másképpen vált ezáltal impozánssá az épület. Az ablakokon könnyen használható redőnyök találhatók, némileg szigetelnek is.

Második lépésben az épület hőszigetelése zajlott, amelyet remek szakemberek végeztek. Tíz centiméter vastag EPS hőszigetelő anyag falra helyezését vállalták a szakemberek. Továbbá a burkolási feladatokat. A lábazatot a terasznál de-lapokkal burkolták, hogy a látvány szebb legyen. A munkálatokhoz nem tartozott hozzá, de a gyülekezet vállalta, hogy a tetőszigetelést is elvégzi, hisz e nélkül az energetikai beruházás veszett volna az értékéből. A tető teljes belső felületén elhelyezésre került a szigetelés, amelynek köszönhetően a fűtés is könnyebbé vált.

A harmadik lépésben egy zárt rendszerű kondenzációs gázkazán beszerelése következett. Ennek felhelyezése gyors és hatékony volt, beüzemelését és jövőbeli karbantartását, szervízelését pedig szakember vállalta. Hatékonyságát már a téli időszak legvégén tesztelhettük. Könnyű, csendes és hatékonygázkazán vált üzemképessé a nagyvelegi parókián, és ami nem utolsó, hogy energiafelhasználás tekintetében igazán kifizetődő. Összességében reményeink szerint az energiaválság ellen is tudtunk tenni azáltal, hogy kevesebb energiát fogyasztunk majd a jövőben. Hálásak vagyunk a támogatásuknak!

14. Ágfalvi és Sopronbánfalvi Társult Evangélikus Egyházközség 

Az Ágfalvai Evangélikus Egyházközség, Ágfalva, Fő u. 88. hrsz.325. alatt található parókiájának szükségszerű korszerűsítésének, belső felújításának munkálatai valósultak meg a részünkre megítélt támogatási összeg felhasználásával, amelyért ezúton is köszönetet mondunk.

A több mint 150 éves, védett épület felújítása során a következő munkálatok elvégzésére került sor:

-a teljes belső fűtött tér padozat cseréje, új greslap és fa parkettával, hőszigeteléssel,

-a teljes padozat és a falak alatt utólagos vízszigetelés készítése,

-pince részleges betöltése, a talajvízszint felett

-a teljes gépészeti és elektromos hálózat felújítása, átépítése,

-új fűtési rendszer (gázkazán, radiátorok) kiépítése, tartalékfűtésként cserépkályha és elektromos klímák a szobákban

-padlás födémhőszigetelése

-belső átalakítások, összesen 6 szoba, 2 fürdő, 3 wc és hivatali iroda kialakítása új válaszfalakkal, ajtókkal,

-a teljes belső vakolat cseréje,

-a teljes belső kifestése,

-új kerti kapcsolat létesítése, terasz ajtóval.

 

15. Gyóni Evangélikus Egyházközség 

A 2373 Dabas, Luther utca 14. szám alatt található evangélikus parókiaépület felújítása megvalósult. Jelen támogatás a homlokzatfelújítást és udvari térkőburkolatok készítését nem tartalmazza (II. felújítási ütem). Az I. támogatási ütemben a tervdokumentációban foglalt műszaki tartalom hiánytalanul megvalósult. A funkcionális használhatóság érdekében új alaprajzi elrendezés készült, valamint az épület kapott egy toldalékot is, ahová az étkező és konyha került. Az új toldalék vasbeton sávokra épült, amelyen szerelőbeton is készült. A falai új vázkerámia téglából épültek, homlokzati hőszigeteléssel. A falakra vasbeton koszorú került. A ritkított fa födémgerendákra lett rögzítve a gipszkarton mennyezet. A padlástér felől 30 cm hőszigetelés lett terítve. A toldalék épületrész felett kontyolt tető lett építve, amelyre páraáteresztő fólia lécezés, ellenlécezés majd natúr színű kerámia cserépfedés került. Az épületben továbbá iroda, négy lakószoba, nappali, két fürdőszoba, kazánház és közlekedő lett kialakítva. Mindkét fürdőszobában található zuhanyzó, mosdó, wc, valamint mosógép kiállások. Az egyik fürdőszobába fürdőkád is be lett építve. Az iroda a lakórésztől elkülönítve használható. Az épületben új padlórétegrend készült szerelőbetonnal, talajnedvesség elleni szigeteléssel, valamint hőszigeteléssel. A hideg burkolatú helyiségekbe lépésálló, míg a fa burkolatú alá kőzeggyapot hőszigetelés lett elhelyezve. Új, korszerű fűtésrendszer lett kivitelezve. Vaillant kombi gázgazán biztosítja a fűtés és melegvíz ellátást. A hideg burkolatú helyiségekbe padlófűtés készült, míg a hajópadlóval rendelkező helyiségekbe lapradiátorok kerültek. Az épületben új, elektromos hálózat lett kiépítve korszerű konnektorokkal, kapcsolókkal. Az épületben falszárító vakolat lett alkalmazva az alsó 90 cm-en, hogy a vályogfalak szellőzése, szárítása biztosítva legyen. Az épület udvari közlekedőjében és toldalékrészben hőszigetelt fa nyílászárók lettek egyedileg legyártva és beépítve. A belső terekben új fa nyílászárók lettek beépítve. A nyílászárók homlokzatba eső része barna színre lett mázolva, míg a belső részek tört fehér színű festéssel készültek el. A parókia eredeti, négy db váztáblázatos ajtója is fel lett újítva. Az épület belmagassága csökkentve lett függesztett gipszkarton mennyezettel. A födém pedig további 20 cm hőszigetelést kapott. 

16. Kiskőrösi Evangélikus Egyházközség

A 2021. évben elvégzett munkák a 6200 Kiskőrös, Luther tér 3. hrsz.: 2641/2 alatt található Parókia (lelkészlakások) felújításával kapcsolatban a következők voltak:

 

-Tetőszerkezet felújítása, javítása (Tetőlécezés bontása, Szerkezeti részek cseréje, átalakítása.

-Tetőfedés bontása (síkpala fedés bontása).

-Függőereszcsatorna bontása.

-Új tetőszerkezet kialakítása (Tetőfólia terítés, Tetőlécezés, ellenlécezésének elkészítése.

-Új tetőfedés (Betoncserépfedések, él- és taréjgerinc készítése, kúpcseréppel, kúpcserép rögzítővel és kúpalátéttel.

-Új bádogozási munkák (Függőereszcsatorna és lefolyócső szerelése).

-Az ács, tetőfedő és homlokzati munkákhoz szükséges homlokzati állvány építése.

-Homlokzati hőszigetelő rendszer színvakolatok felhordásával.

-Építési törmelék konténeres elszállítása a szükséges veszélyes hulladék annak kijelölt leadóhelyre való leadásával.

A 6200 Kiskőrös, Luther tér 3. hrsz.: 2641/2 alatt található közösségi tér épület (Imaház) és Parókia (lelkészlakások) egy és elválaszthatatlan kapcsolatban lévő tetőidom alatt találhatók. A kivitelezési munkák közben, azaz annak felújítása alatt, az érintett részvevők (megrendelő, kivitelező, műszaki ellenőr, felelős műszaki vezető) átgondolt szakmai döntés alapján a 2022-es évre tervezett Imaház felett rész is elkészült.

17. Marcalgergelyi-Szergényi Társult Evangélikus Egyházközség

 

A négy éve üresen álló Marcalgergelyi parókia felújítása kezdődött meg az új lelkész érkezésével. Az egyházmegye esperese Polgár Sándor is segítette a felújítási munkálatok mederben tartását. A parókia állapota az 1. fotódokumentáción látható. Penészes falak, tönkrement parketta. A padlástérben az évtizedek alatt felhalmozott lomok sokasága. A feladatok megállapítása után a projekt időbeli terveinek elkészítése következett. Cél volt, hogy a lelkész mihamarabb a parókiára költözhessen. 2023. 07. 18. Mérnöki, műszaki ellenőri ajánlatok küldése/átadása. 08.01. Mérnöki, műszaki ellenőri ajánlatok visszaérkezésének határideje volt. 08.02. Mérnöki, műszaki ellenőri ajánlatok bontása, döntés, felkérés volt. Szerződéskötés történt. 08.03. Kivitelezői ajánlatok kiküldése/átadása volt. 08.25. Kivitelezői ajánlatok visszaérkezési határideje volt. 09.02. Kivitelezői ajánlatok bontása, döntés, felkérés történt. 09.14. Kivitelezői szerződés, munkaterület átadása történt. 11.14. Kivitelezés zárása, munkaterület visszaadása történet. 2023. 03.31. Projektzárás, 2023.04.30. projektelszámolás történt. A beruházásban felújítási munkálatok voltak. A falazat javítása, festése, aljzat kiegyenlítés és parkettázás, csempézés. Elektromos hálózat javítása. Új elektromos kapcsolók és konnektorok beépítése. Új lámpatestek beépítése. Fürdőszoba teljes felújítása, illemhelyiség teljes felújítása. Víz- és szennyvízhálózat felújítása, tetőtér takarítása. Hőszigetelési céllal ajtó beépítése a lépcsősor végére, paplan szigetelés elhelyezése. Az épület teljeskörű, belső festése.

A projekten kívüli egyéb munkálatok: gázhálózat ellenőrzése, szükséges karbantartási munkálatok elvégzése. Gázóra visszakötése, fűtőtestek ellenőrzése, egy fűtőtest cseréje.

 

 

 

18. Pesthidegkúti Evangélikus Egyházközség

 

A Pesthidegkúti Evangélikus Egyházközség 1029, Budapest, Zsíroshegyi út 47 hrsz.50235 alatt található parókiája utcafronti tetőhéjazatának cseréje, valamint a szükséges belső felújítások (víz- és csatornarendszer cseréje, fürdőszoba- és konyha-felújítás) valósultak meg a részünkre megítélt támogatási összeg felhasználásával, amelyért ezúton is köszönetet mondunk.

 

A több mint 100 éves, részben vályogfalú épület felújítása során a következő munkálatok elvégzésére került sor:

-az utcafronti tetőhéjazat lécezésének és cserépfedésének cseréje

-a víz- és csatornarendszer belső válaszfalak nedvesedését okozó hibáinak feltárása

-a feltárás eredményének megfelelően a teljes régi víz- és csatornarendszer kiiktatása és új hálózat építése

-a régi gázbojler helyett elektromos vízmelegítő, a fürdőkád helyett zuhanykabin került beépítésre a fürdőszobában

-a fürdőszobában teljes padlóburkolat-csere, csempézés, festés

-a WC berendezése és burkolata is teljesen megújult

-teljes konyhabútor csere (beleértve új tűzhely, mosogatógép és fűtőtest beszerzését, beépítését is), burkolat-javítások és festés

-tisztasági festés a teljes lakásban

Jelentősége: Az 1900-as évek elején egyszerű lakóházként megépült, többször átalakított, ma parókiaként használt épület eső elleni védelme és külső megjelenése a tető felújítása következtében javult.

A víz- és szennyvízhálózat cseréje megszüntette a lelkészlakás egyre nehezebben elviselhető vizesedését.

A felújítás előtt erősen elhasználódott fürdőszoba és konyha komfortossá tétele, korszerűsítése reményeink szerint hosszú távon javítja a benne élők életminőségét.

A parókia-épület energia-költségei kedvezően változnak a vízmelegítő cseréjével.

19. Soproni Evangélikus Egyházközség

A Sopron, Bünker János köz 4. (hrsz.238) épület egy hatlakásos ház, ahol intézményi lelkész is lakik, illetve ebbe az épületbe költözik gyülekezetünk német lelkésze is. Az épület homlokzata rossz állapotú, de a legnagyobb problémát a belső udvar jelentette. A felújítás keretében teljesen megújult az udvar esővíz-elvezetése, ezzel a vizesedés okát reményünk szerint sikerült felszámolni. A szomszédos telek felőli falról kiirtottuk a falat pusztító növényzetet. Felújítottuk az udvart határoló falakat, a vakolatot, kőkereteket, kőlábazatot, a falak új festést is kaptak. Felújítottuk az udvarra néző ablakokat, ezzel a lakások energetikai állapota is javult. Megújult az udvar burkolata. 

20. Szarvas-Újtemplomi Evangélikus Egyházközség

A 2022. március 25-én kötött együttműködési megállapodás szerint a Szarvas-Újtemplomi Evangélikus Egyházközség tulajdonában lévő parókia felújításra került. A parókia épülete 125 éves, a templommal egyidős. Az épületet 1982-ben újították el utoljára, ezért az épület állagát tekintve felújításra szorult. A parókia állapotának felmérését Csorba Tibor okleveles építészmérnök, tartószerkezeti szakértő végezte, melynek során a szakértő megállapította a problémákat és azokra azonnali helyreállítást javasolt. Az épület több funkciót lát el. Télen gyülekezeti istentiszteleteknek, egész évben pedig számos alkalomnak, foglalkozásnak ad helyet, miközben a lelkészi hivatal és a gazdasági iroda üzemel benne párhuzamosan. A támogatás keretén belül a szennyvízhálózat javítására, a tetőhéjazat cseréréje, a tetőszerkezet megerősítésére, a nyílászárók részleges kicserélésére és az épület teljes külső homlokzatának festésére került sor. Az épület felújításának költsége összesen bruttó 50 019 999 Ft volt, melyre 50 000 000 Ft támogatást kaptunk. A munkálatokat az INTEGRÁL Építő Zrt. végezte el. Az elvégzett munka teljesítésigazolását Kozák János okleveles építőmérnök állította ki.

 

21. Egyházaskozári Evangélikus Egyházközség

Az egyházaskozári parókia épülete az elmúlt 40 évben nem került felújításra. Az épület állagmegóvása érdekében a hívek összefogásának köszönhetően apró munkák, a fűtésirendszer tisztítása, kéményseprés, helységek festése megtörtént, de ezt nem szakemberek, hanem a közösség végezte. Az eltelt idő alatt kis számban történtek renoválások. Ennek következtében az épület belső terei avitt állapotba kerültek, a fűtés teljes cserére szorult. Az épület belső falazatát is megviselte a rossz fűtés, a kazánunk alkalmatlan volt a hatalmas belmagasságú és nagy alapterületű terek kifűtésére. A festés málladozott a falakról, helyenként lepergett és dohos felületek alakultak ki.

A jelenlegi beruházásnak köszönhetően teljeskörűen felújításra került a fűtési rendszer. Kicserélték a gázkazánt, teljes körű villamosvezeték csere történt, kicserélték a fűtés csöveket, új radiátorok kerültek beszerelésre.

A teljes parókia épületét kifestették, a lakószobákat, közösségi tereket, közlekedőt, konyhát és fürdőszobát is. Hálaadó istentisztelet keretein belül a hívek és a lelkésznő is átvehette a megújult parókiát.

 

22. Újpesti Evangélikus Egyházközség

Az Újpesti Evangélikus Egyházközség parókiája leromlott állapotban volt. Külső vakolata energetikai szempontból kedvezőtlen, és több helyen már leomlott, veszélyes státuszú volt. Nyílászárók is régiek és korszerűtlenek voltak. Mindezeket figyelembe véve teljes körű szigetelés mellett döntöttünk, új nyílászárók beépítését vállaltuk, és a konyha fürdő felújításával a lakhatás minőségi javulását valósítottuk meg. A munkálatok 2022. 09. 01-én kezdődtek. Több fázisban, és több kivitelezővel, egyéni szakemberek bevonásával menedzseltük a projektet. Pintér Zsolt műszaki ellenőr vezetésével, de a gyülekezetből jelentkező segítő szakmai kíséretben jelen voltak építészek és villamosmérnökök. A parókia külső megjelenése megőrizte korábbi ornamentikáját, színezete harmonizál a templom megjelenésével. A nyílászárók modern műanyag minősége a hosszútávó biztonságot szolgálja, de a bejárati ajtók fa anyaga emlékeztet a korábbi stílus hagyományára. A vállalt munkát a kivitelező és a szakemberek kiváló minőségben elvégezték. A tervek megvalósulásával lehetőségünk maradt a parókiához vezető járdaszakasz felújítására, térkövezésére. Ezek a munkálatok is kiváló minőségben történtek átadásra. Több ponton törekedtünk a minőségi, de megfizethető megjelenés vállalására. Korábbi felújítási munkálatok adomáit sikerült feltárni és korrigálni. (pl megrepedt ólomcső vízvezeték cseréje, fürdőszoba kád mögött talált elektromos vezetékkiállás visszabontása). A munkálatok folyamán törekedtünk az energetikai szempontok távlatosságára, így kerültek több helyen drágább, de jobban szigetelő építőanyagok beépítésre. Mind a belső, mind a külső munkálatok lehetővé tették a parókia lakhatás szempontjából adódó életminőségének javulását. Bízunk benne, hogy több évtizeden keresztül biztonságos és nyugodt otthona lesz a lelkészeknek: 

23. Békéscsabai Evangélikus Egyházközség

A felújítás az épület „B” jelű lakóegységére vonatkozik; alaprajzi kialakítás: új gipszkarton válaszfalak építése a szükséges helyeken; meglévő, nem eredeti falak terv szerinti elbontása, szükség szerinti falkiváltások, áthidalások elkészítése. A falak, padlók utólagos vízszigetelése szakértői vélemény figyelembevételével készült. Vakolatjavítás: kívül-belül a felvizesedett falszakaszok fölött egy méter magasságban a vakolat leverése után a falat kiszárították, majd szárítóvakolatot vittek fel. Homlokzati állványt építettek. A padozatnál új padló rétegrend készült, vízszigeteléssel, hőszigeteléssel, gépészeti csövekkel és új burkolattal. A födémnél hőszigetelt gipszkarton álmennyezet készült. A farestaurátor útmutatása alapján felújításra kerültek a nyílászárók. A padlástérben a nem használatos, nem eredeti kéményeket bontották. Bádogos munkák: a vízszintes és függőleges csatornák, vápák ellenőrzése, szükség szerinti javítása elkészült. Festés: a festőrestaurátor útmutatása alapján homlokzati festés volt a felújítandó épületrészen és az utcafronti homlokzat egészén, a jelenlegi színezéssel megegyező színezéssel, a belső terek festése fehér színű, páraáteresztő. Épületgépészet: a teljeskörű felújítás elkészült, levegő-víz, hőszivattyús fűtéssel, új a fürdőszoba, a wc és konyha szennyvíz- és vízrendszere. Épületvillamosság: az elektromos hálózat teljeskörű vezeték és szerelvénycseréjét elvégezték. A jelenlegi felújítás nem terjedt ki az „A” lakóegységre (kivéve az utcai homlokzat), továbbá a tetőszerkezetre, tetőhéjazatra, az udvarra, a kerítésekre és a kertre sem.

 

24. Kiskunhalas

 

Kiskunhalason a Szilády Á. utca 31. szám alatti társasházban egy 87 nm-es ingatlan megvásárlására került sor. Ez lehetővé teszi, hogy a lelkész helyben, a templomhoz közel lakhasson. A későbbiekben az ingatlan felújítását tervezi a gyülekezet.

25. Takácsi Evangélikus Egyházközség

A pályázat keretei között megtörtént a nyílászárók cseréje, valamint új tetőtéri ablakokat kapott az épület. Korszerű, külső szigetelés burkolja a falakat. A parókia burkolatainak cseréje után a festés is megvalósult. A rágcsálók elleni védelem kiépítése is elkerülhetetlen volt. Célunk volt, hogy egy korszerű, energiatakarékos épületben lakhasson a gyülekezet lelkésze és a közösség is megfelelő helyen tudja megélni hitéletét.

26. Mezőberény II. Kerületi Evangélikus Egyházközség

A megítélt támogatásból kicseréltük a külső nyílászárókat (2 bejárati ajtó, 7 ablak, 1 fürdőszoba ablak). Az új ajtók és ablakok az épület védettségéből adódóan egyedi méretben és díszítő elemekkel készültek el, hogy megőrizzék az épület eredeti külső állapotát.

Elkészítettük a lakás falainak utólagos hőszigetelését is. Az utca felől belső (védettségi besorolás miatt), a többi oldalon külső szigetelést kapott az épület. Az érintett falak belül glettelés és tisztasági festést kaptak, kívül pedig új nemesvakolat fedi a szigetelést.

Az energetika és az átmeneti időszakok fűtésének hatékonyabb megvalósítása érdekében 3 db. hűtő-fűtő klíma is felszerelésre került a szükséges elektromos átalakításokkal/kialakításokkal.

 

27. Vadosfai Evangélikus Egyházközség

Az építéssel érintett telek Mihályi községben a Hunyadi utca két ága közti területen található. A területet családiházak veszik körül. Közvetlen környezetében az evangélikus templom és a tanítólakás található. Az épített épület a településrészre vonatkozó szabályozási előírásoknak megfelelően – a HÉSZ szerint 18 méternél szélesebb telek esetén - szabadon álló beépítéssel, az utcai telekhatártól az illeszkedés szerinti előkert meghagyásával, az nyugati telekhatártól 48,15 m-re a keletitől 7,17 m-re került elhelyezésre. A telek terepviszonyok szempontjából viszonylag sík.

Az épületeket két ütemben terveztük kialakítani, első ütemben a lelkészlakás épült meg. A másodikban a lelkészi hivatal készülne el. Az egyházközség meglévő épületeihez igazodva telepítettük az épületet. Az épület egyszintes alaprajzú harántfőfalas kialakítású tömbből áll. A főfalak 30 cm vastag falazóblokkból készülnek, vasbeton pillérekkel megerősítve. A födém és a tetőszerkezet szeglemezes fa tartó. Alkalmazkodva a tervezett közlekedési útvonalhoz került elhelyezésre az épülethez egy a megközelíthetőséget biztosító bejárat. A létesítmény főbejárata a tervezett nyaktag alá került, itt lesz a parókia parkoló helye is. A parókia főbejáraton keresztül a szélfogóba kerülünk, melyből a háztartási helyiség és a vendég WC nyílik, illetve innét juthatunk az egy légteret képző nappali-étkező-konyha helyiségcsoportba. A nappali tartózkodásra szolgáló helységétől jól elkülönítve alakítottuk ki a privát lakórészt, három szobával, fürdővel és külön WC-vel. A nappaliból ajtó vezet teraszra, így az közvetlen kertkapcsolattal rendelkezik. Az épület hasznos területe 112,82 m2.

 

28. Alberti Evangélikus Egyházközség

A parókia épületének felújítása a gyenge alapok és a vízszigetelés teljes hiánya miatt elengedhetetlenné vált, a lakás része vizes, penészes, lakhatatlan lett.  Szokványos felújítással nem lehetett volna a szigetelési és statikai hibákat gazdaságosan megoldani, ezért kértük az OEH támogatását.

A terveket, a költségvetést és a munkálatokat a Műemlékvédelmi hivatal szakértő munkatársainak útmutatása szerint és felügyelete mellett végeztük el.

A kivitelezés a bontással kezdődött 2023.02.08-án. A munkálatok során gyakorlatilag az épület jelentős részét lebontottuk, a műemlékvédelmi felügyelőség által meghatározott falszakaszok kivételével. A megmaradó falrészletek részben statikai megerősítést kaptak, illetve végig korszerű víz elleni szigetelést kaptak. Az új építésű rész korszerű vasalt alapozást és vízszigetelést kapott. Ezután a falazatok felépítése történt, illetve a falakra egy vasalt betonkoszorú került. Ezt követte a födém szerkezet kialakítása. Egy monolit vasbeton födémmel további helyiségek kialakítása vált lehetővé a tetőtérben, mintegy 130 m2-en.

A födém kialakítását a tetőszerkezet felácsolása követte, fóliázás és a szükséges bádog szerkezetek és a vízlevezetés elkészítése. A csapadékvizet a parókai és a templom területén a földbe elhelyezett nagyméretű szikkasztógödrökbe vezetjük, melyek geotextillel és szellőzőkkel ellátva kerültek kialakításra.

A falazatok és a tetőszerkezet építését a homlokzati felületek kialakítása, nyílászárók elhelyezése követte. Az utcafronti falrészt eredeti állapotában készítették el. Az épület belül a mai kor műszaki színvonalának megfelelően került kialakításra. A belső terek átalakultak, kisebb szobák épültek, a nappali és az étkező egybe nyitásra került, mely lehetővé teszi családi vagy egyéb közösségi alkalmak megtartását. Külön irodai helyiséget kapott a lelkész és a hivatali munkatárs is. Egy teakonyha és egy tárgyaló is kialakításra került.

Az épület elkészülte után a környezet, az udvar, a járdák és a kerítés helyreállítása következett.

29. Bobai Evangélikus Egyházközség

 

A Bobai Evangélikus Egyházközségben 2008 óta a parókus lelkész mellett beosztott lelkész szolgált. A beosztott lelkésznek az egyházközség 14 éven át bérelte a lakást. 2022-ben az egyházközség másodlelkészi státuszt hozott létre, így a másodlelkész számára szükséges volt egy állandó lakás kialakítása. Amikor ez az elhatározás megszületett, megvásárlásra ajánlotta az egyházközség által bérelt lakást a tulajdonos. Ebben a helyzetben pályázott az egyházközség a Magyarországi Evangélikus Egyház által kiírt parókia pályázaton (EGYH-EOR-20-P-0101), és nyertünk 27.000.000 Ft-ot az ingatlan megvásárlására és felújítására. A település fő utcáján (Rákóczi utca) elhelyezkedő ingatlant 12.000.000 Ft-ért vásároltuk meg a tulajdonostól, majd megtörtént a teljes tetőcsere, egy fedett, zárt terasz kialakítása, a régi, romos melléképületek elbontása, autóbeálló, raktározási tér kialakítása, kerítés építés, udvar térkövezés. Kicseréltük az elektromos vízmelegítőt és a beépített konyhabútorba elhelyezésre került a gáz főzőlap és az elektromos sütő. Az ingatlanban két szoba, amerikai konyha, fürdőszoba, kamra és egy fedett, üveges terasz található. Egy későbbi, az egyház által kiírt energetikai pályázat keretében elkészült a lakóház szigetelése, színezése és az ablakok, redőnyök cseréje is.

 

30. Galgagutai Evangélikus Egyházközség

 

A kis gyülekezet régen szerette volna a parókia épületet megújítani, energetikai korszerűsítést végezni. Elkészült egy terv, de annak műszaki tartalma meghaladta a kereteket. Egyházközponti szakmai segítséggel folytatódott a pályázat megvalósítása. A tető cseréje volt az első lépés, majd fűtéskorszerűsítés, nyílászárócsere és a kapcsolódó kőművesmunkák, valamint talajnedvesség elleni utólagos szigetelés következett. A belső befejező munkákkal (festés, burkolás) sikerült az épületet lakhatóvá tenni. Bízunk benne, hogy egy lelkészcsalád kedves otthona lesz.

 

31. Szentendrei Evangélikus Egyházközség

A többgyermekes lelkészcsalád szűkös lakhatási körülményeinek javítását célzó beruházás egy templomközeli lakóépület egyéb forrásból történő megvásárlásával kezdődött. Az épület teljes körű felújítására, bővítésre elkészültek az egyszerű bejelentéshez szükséges tervek. Az építés során a tartószerkezetek, különösen az alapozás előre nem látott elégtelen teherbírása miatt többletforrás bevonására került sor, és a megvalósítás is több időt igényelt. Az épületfelújítás I.üteme az építési munkákkal lezárult, a befejező munkák egyházi saját erőből folytatódnak.

32. Iharosberény-Vései Társult Evangélikus Egyházközség

Az épület területén, szigetelt aljzat kialakítása valósult meg az eddigi régi hajópadlós, föld alapú aljzatok helyett. A dupla szárkapcsos nyílászárók cseréje is megtörtént új, hőszigetelt nyílászárókra mind az ajtókat, mind az ablakokat tekintve. A belmagasság is lejjebb hozatalra került mintegy 30 cm-rel, mely szintén hőszigeteléssel egészült ki.  Teljesen új korszerű, hőszivattyús fűtésrendszer lett kiépítve az ingatlanban, padlóban elvezetett fűtés csövekkel. Ez nem csak a téli időszakban biztosítja a fűtést, fan-coil hűtők biztosítják az épületben a nyári időszakban a hűtést, illetve a használati meleg vizet is a hőszivattyú biztosítja.

A tető héjazata is felújításra került, a meglévő pala tetőre új fóliázás és cserepes lemez került elhelyezésre.

Ezen felül az épület új belső festést is kapott, új vizes blokk kialakítása valósult meg, egy közfal elbontása is megtörtént, az étkező konyha kialakítására. A villany hálózat is fejlesztésre került, hogy a megfelelő áramellátás a lakóépületben biztosítva legyen, új, szabványnak megfelelő villanyóra került elhelyezésre.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek