EGYH-EOR-22-P-0053 Az egyházi épületekben a viharos időjárás okozta károk enyhítése

Tiszafoldvar_templom

A támogatásból összesen kilenc egyházi épület sérülésének helyreállítására került sor a 2022. január 30-i viharkárt követően. Támogató a Miniszterelnökség kezelő szerveként eljáró Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. A támogatás mértéke 11.979.789.-forint, vissza nem térítendő támogatás, a támogatás 100% intenzitású.

A támogatásból az alábbi helyreállítások történtek meg:

Sárszentlőrinci Evangélikus Egyházközség

A 2022.01.30-i vihar több helyen is megbontotta gyülekezetünk sárszentlőrinci templomának cserépfedését. A kapott összeget a helyreállítási munkának az állványozás részére fordítottuk. A tető ismét védi a templomot a beázásoktól.

Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium

2022. januárjában hatalmas szélvihar és eső csapott le a gimnázium épületére. Az 1903-ban épült intézményen főleg a tetőben és a külső falszakaszokon keletkezett kár. A történtetek után értesítettük a biztosító szakembereit és külsős kivitelezőket kértünk fel egy állapotfelmérésre. A javítási munkákat két cég végezte. A károk enyhítése kapcsán sajnos felmerült, hogy sokkal nagyobb javításokat kellene elvégezni, de erre jelenleg nem rendelkezünk anyagi forrásokkal. Ez főleg a tetőszerkezetet érinti.

A tető sérülése és a fal felázása miatt a földszinti öltözőkben és a tornateremben oldalfali felázások keletkeztek. A legmagasabb kiálló tetőrészen a szél felszaggatta a bádogozást és megbontotta a tetőt. Cserepek hullottak le. A helyreállítás ipari alpinista módszerrel és kosaras kocsival lehetséges, ami jelentősen növeli a költségeket. A munkákat elvégezték, azóta szerencsére ilyen vihar nem fordult elő.

Mendei Evangélikus Egyházközség

A viharos, szeles időjárás megrongálta a parókia épületének előtető borítását, az épület oromszegélyét. A templom palafedésében is kár keletkezett. A templomot szegélyező gesztenyefákról nagyobb ágak törtek le, amelyek veszélyeztették a templom épületét és a járókelőket is.

Szilágyi Erzsébet fasor

A Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdonában lévő ingatlanon álló, irodáknak és szolgálati lakásoknak helyet adó "fehér épület" és a telekhatár közelében álló, két db magasra nőtt jegenyenyárfa a januári viharokban megdőlt. A favizsgálati szakvélemény alapján a károsodott, veszélyessé vált faegyedek kivágása és a zöldhulladék elszállítása, illetve a szakvélemény elkészíttetése történt meg a támogatás összegéből. A domborzati és a szűkös hely miatt alpintechnika alkalmazására volt szükség. A fakivágás a kerületi önkormányzat felé bejelentésre került.

Gyarmat utca

A Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdonában álló ingatlanon lévő, kápolnának és szolgálati lakásoknak helyet adó épület héjazata a januári viharokban károsodott. A kápolna bejárata feletti, rossz állapotú, fa tartószerkezetű előtető teljes újraépítése valósult meg a támogatás összegéből.

Soproni Evangélikus Egyházközség

2022 januárjában viharos szél tombolt országszerte, így Sopron környékén is. Ekkor szakadt le a műemléki védettséget élvező, 1782-1783-ban épült soproni evangélikus templom (hrsz. 183, Sopron, Templom u. 10.) párkányáról a faragott mészkonzol egy nagyobb darabja. Varga László statikus készített tervet a javításra, a veszélyhelyzet elhárítására, a kivitelezést a Műemlékgondozó Kft. végezte el 2023 júniusában. Ennek során felállványozták az épület egy részét, a párkány egy szakaszáról leverték a vakolatot, megerősítették a fedélszerkezetet, elvégezték a párkány megerősítését, javítását és festését.

Tiszaföldvári Evangélikus Egyházközség

Tiszafoldvar_templomA Tiszaföldvár, Ókincsem utca 7.szám alatti Homoki templom tetőszerkezete a viharos időjárás miatt károsult. A pályázaton elnyert összeget a tetőfelület részleges javítására és tetőfedésre, valamint a tetőszerkezet megerősítésére, a toronyburkolat javítására fordítottuk.

Nagybörzsönyi Evangélikus Egyházközség

Hálás szívvel használtuk fel a viharok okozta károk helyreállítására kapott támogatási összeget, amelynek segítségével megújult gyülekezeti házunk rossz állapotú tetőszerkezete. A szakemberek mintegy 180 négyzetméteren kicserélték a rossz léceket, szarufákat és cserepeket, illetve megerősítették a szerkezetet.

Nagy örömünk, hogy a pályázat segítségével sikerült a további károktól megóvni közösségi terünket, így reménység szerint sokáig fogja szolgálni gyülekezetünket.

Kecskeméti Evangélikus Egyházközség

Az evangélikus templomtorony körpárkányán bádogos munkálatokat végeztünk, mivel a viharos időjárás megrongálta a tetőt. Vörösréz lemezfedés készítésére volt szükség (filc alátéttel), és a csúcsos sarokpillérek fedésére.

Készült Magyarország kormánya támogatásával 2022