EGYH-KCP-16-P-0093 kiemelt állami támogatás egyházi fejlesztési célokra
EGYH-KCP- 16-P-0093 azonosítószámú támogatás
Teljes támogatási összeg: 2 220 000 000 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
A támogatásból helyszínenként az alábbi projektek valósultak meg:
I. A békéscsabai evangélikus nagytemplom, jaminai templom és gyülekezeti ház felújítása, magtár felújítása, átalakítása ifjúsági evangélikus központtá, kistemplom felújítás előkészítése
II. Pestszentimre, Luther Ház és Kápolna építése
III. Hidas, templomfelújítás
IV. Soroksár gyülekezeti központ kialakítása
V. Káposztásmegyer, gyülekezeti központ kialakításának előkészítése
VI. Nyíregyházi evangélikus épületek felújítása
1. A Nagytemplom belső és részleges külső javítása restaurálása
2. A Luther tér 14. sz. alatti gyülekezeti ház/lelkészi hivatal teljes körű
felújítása, átalakítása
3. A Közép u.1. sz. alatti óvoda bővítése tervezése
4. Eötvös u. 2. sz. alatti parókia melletti veszélyes épület felszámolása, kocsibeálló
és kapukialakítás
5. Nyíregyháza-Borbányai templom mellett vizesblokk tervezése
6. Kistemplom (Széna tér) belső berendezés,
7. Luther tér 12-13. sz. alatti parókiák kapucseréje
VII. Budakeszi evangélikus templom építése
VIII. Pestújhelyi evangélikus templom részleges felújítása, bővítése
gyülekezeti térrel
A támogatás felhasználásának részletes leírása:
BÉKÉSCSABA
A) BÉKÉSCSABAI EVANGÉLIKUS NAGYTEMPLOM TELJESKÖRŰ FELÚJÍTÁSA:
A Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom Czígler Antal Gyulai építész tervei alapján késői copf. stílusú, az alapkövet 1807-ben tették le és 1824. június 29-én Péter-Pál napján szentelték fel.
A Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom I. kategóriájú műemlék, műemléki azonosító: 2415, törzsszám: 698, helyrajzi száma: 4037.
A munkálatokat a Békés Megyei Kormányhivatal Békéscsabai Járási Hivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Osztálya BE-02/07/105-10/2016 ügyiratszám alatt kiadott építési és örökségvédelmi engedélye alapján valósítottuk meg, az alábbiak szerint:
- Bontási- és védési munkák: a munkálatok a templomtéri padok elbontásával és tárolóhelyre szállításával, majd a padlóburkolatok, kőlábazat, járda és ágyazata bontásával kezdődtek.
A padok bontásánál farestaurátor, a lábazatok bontásánál kőrestaurátor működött közre.
A bontások megkezdése előtt az oltár és az orgona teljes magasságukban bevédésre kerültek.
- Falszigetelés, vakolatjavítás: a falak és pillérek szakaszos falfűrészeléses eljárással kerültek szigetelésre HDPE (magassűrűségű polietilén) szigetelő lemez beépítésével, az előírt átfedésekkel és a tervezett ütemek szerint.
- Új padló rétegrend a templomtérben: ágyazati réteg, majd 6 cm vtg. szig. v.beton, padlószigetelés 1 rtg. VILLAS EG4-F/K extra szigetelőlemez, a falszigetelés síkjában, összeépítve a falszigeteléssel, majd 8 cm vtg. háló vasalással ellátott aljzatbeton, lezárás JURA mészkőburkolattal történt.
- Lábazat felújítása: meglévő lábazatok lebontásra kerültek, óvatos bontással, sorszámozva, megvédve a területen, majd kőrestaurátor restaurálási munkái után visszaépítette, 1/3 mennyiség pótlásával, melyeket kőrestaurátor gyártott le.
- Tetőszerkezet felújítása: a tetőszerkezetet faanyagvédelmi szakvélemény alapján, a károsodások, beázások miatt biológiai, faelemek jelentős teherbíró képesség csökkenései, a szálhasadásokból következően és a csomópontok károsodásának elhárításából állt.
A sérült faelemeket cseréltük, új kőris fenyőelemekkel, ahol a szakvélemény előírta vonókéssel és bárdolással eltávolítottuk a sérült részeket. Szelvényeket pótoltunk, megerősítéseket végeztünk, szálhasadt elemeket csavarozással egyesítettük 40 cm-ként, a szelemenek lehajlását és csomópontokat helyreállítottunk.
A faanyagokat Tetol FB gomba- és rovarölő szerrel bevédtük, szarufákat cseréltük vagy megerősítettük.
Teljesen új lécezés került a tetőfedés alá beépítésre.
- Bádogozás cseréje: A teljes bádogozás, eresz, lefolyó csatornák, hajlatok, párkányok REINZINK csatornarendszerből valósultak meg.
- Nyílászáró szerkezetek és faelemek javítása: Az épület valamennyi nyílászárója védett műemléki érték, ezért farestaurátor szakműhelyben történő felügyelete mellett kerültek a szárnyak felújításra, a tokok pedig a helyszínen.
- Homlokzatfestés: A templom magasabb részein, falkutatásokat kellett végezni, majd az Örökségvédelemmel, a festőrestaurátorral és a tervezővel történő sok-sok egyeztetés után kiválasztásra kerültek a homlokzati színek a BAUMIT egyedileg kikevert színeiből.
- Belső felületek festése: A homlokzati festéseknek megfelelően feltárások után a falak, párkányok, pillérfejek, babasarok a festőrestaurátor javaslata alapján valósítottuk meg.
- Interaktív tájékoztatási rendszer: A templomtérben mindkét oldalon vetítőrendszer, vetítővászonnal, motoros mozgatással.
Hangosítás keverőpulttal, hangfalakkal, asztali és kézi mikrofonokkal.
- Mosdó kialakítás: új női-férfi-mozgássérült WC kialakítása történt a templomkertben 16, 26 m2 alapterülettel.
- A Békéscsabai Evangélikus Nagytemplom felújítása és a vizesblokk kialakítása 2018. október 08-án kapta meg a használatbavételi engedélyt.
B) JAMINAI EVANGÉLIKUS TEMPLOM FELÚJÍTÁSA:
A 800 férőhelyes templom Sztraka Ernő városi mérnök tervei alapján épült, 1875. május 27-én tették le az alapkövét. A templom homlokzata neoromán stílusú, a torony sisakja a korra jellemző.
A Jaminai Evangélikus Templom felújításának elemei:
- A teherhordó falak alatt falfűrészeléses technológiával utólagos vízszigetelés készült.
- A teljes padozat alatt vízszigetelés készült, melyhez a templom belső teljes padozatát ki kellett bontani.
- A homlokzatok és a belső téri fal- és mennyezet felületképzését BAUMIT festéssel, a városi főépítésszel egyeztetett színekben láttuk el.
- Nyílászárók: a templomhajó ablakait kicseréltük, a meglévőekkel azonos méretben és formában új vasalatokkal és egyeztetett színű felületképzéssel láttuk el.
A többi nyílászáró javításra került és felületképzéssel láttuk el.
- Padlók: felújításra kerültek szükség szerint javítva és cserélve.
- Bádogozás: csatornák, párkányok, vápák újjá lettek építve.
- Aljzat, padlóburkolatok: a teljes felületen a templombelsőben új burkolat készült.
- Tetőszerkezet, tetőhéjalás: a fa fedélszerkezetek szükség szerint javításra ill. pótolva lettek, a faszerkezetek gomba- és rovar elleni és tűzvédelme megtörtént.
- A Templom körüli járda elbontásra került, helyette új klinker járda épült.
- Villanyszerelés: új elektromos hálózat készült, szerelvényekkel, lámpákkal együtt.
- A padlófűtés teljes rekonstrukciója és a fűtéshez szükséges napelem rendszer kiépítésre került.
C) JAMINAI EVANGÉLIKUS GYÜLEKEZETI HÁZ FELÚJÍTÁSA:
A Gyülekezeti Ház az 1980-as évek elején épült a Templom épület hátsó kertrészében. Az épület felújítása vált szükségessé, mely során az alábbi építési munkák valósultak meg:
- Utólagos homlokzati és födém hőszigetelés, Födém, a gyülekezeti terem fölött, a meglévő 10 cm-es hőszigeteléssel, többi 20 cm vtg. ásványgyapot hőszigetelés készült.
- Akadálymentessé alakítottuk az épületet rámpával lett megközelíthető, ajtók átalakításával épületen belüli közlekedés és a vizesblokkok teljeskörű újjáépítésével.
- Aljzat, padlóburkolat: az iroda helyiségben és a gyülekezeti teremben új laminált padlóburkolat készült, a konyha részben, a raktárban, a vizesblokkokban új padló és falburkolat készült kerámia lapokból és csempéből.
- Nyílászárók: belső helyiségekben új ajtók, ablakok, új felületképzéssel, mázolással.
- Belső terek teljes festése megvalósult.
- Tetőszerkezet, tetőhéjazat: szükség szerint megerősítve a meglévő tetőszerkezet, javítva, új tetőlécezéssel, faszerkezetek gomba-, rovar- és tűzelleni védelemmel és új TONDACH hornyolt hódfarkú cserépfedés készült.
- Villanyszerelés: új elektromos hálózat készült, szerelvényekkel, lámpatestekkel együtt.
- Fűtésszerelés: Hőszivattyú megújuló energiával elektromos fűtés levegő víz hőszivattyúkkal, FX VA fűtő-hűtő készülékekkel valósult meg.
A felújítási munkákkal Békéscsabán a hitéleti tevékenységének infrastrukturális körülményei jelentősen javultak.
D) MAGTÁR - KÖZÖSSÉGI HÁZ
Békéscsaba, Hunyadi tér 1. hrsz. 3887/1 alatti egykori „Magtár” épületben bérleményként, a földszinten használt bútor bolt, a nyaktagban fodrászüzlet volt.
A Békéscsabai Evangélikus Egyházközség az épület újra hasznosításával a földszinten vendéglátótér + kiegészítő helyiségek, az emeleten fiatalok közösségi terét alakította ki.
Az épület felújítása úgy történt, hogy az épület minden értékét megőrizte megjelenésében és szerkezetében is.
A felújítási munkák során a lábazat, a padlózat utólagos vízszigetelése, belső lépcső cseréje, földszinti hidegburkolatok, I. emeleten parketta burkolat beépítése, belső és külső homlokzati vakolat csere, homlokzatfestés készült.
A belső falfelületek átalakítása a funkciókhoz (WC csoportok, BÜFÉ, konyhai kiegészítők), tetőhéjazat csere, tetőszerkezet javításával, új lécezéssel TONDACH horganyzott hódfarkú cserépfedéssel, bádogozással.
A nyílászárók javítása, mázolása, belső festés, burkolatok.
Az elektromos rendszer újjáépítése, hálózat, világítás.
A fűtési rendszer kiépítése WIESSMANN kazánnal, ivóvíz-szennyvízellátással, klímaszereléssel.
Vagyonvédelmi és tűzvédelmi rendszerek kiépítése.
E) BÉKÉSCSABAI EVANGÉLIKUS KISTEMPLOM TERVEZÉSI MUNKÁJA
A tervezési munka megvalósult, mely alapján külön program keretében azóta a felújítási munkák elkészültek.
A békéscsabai munkálatok kivitelezője a KOPP EXPORT-IMPORT KFT. volt.
BUDAKESZI TEMPLOM ÉPÍTÉSE
A Budakeszi Önkormányzat a Képviselő Testület határozata alapján a Magyarországi Evangélikus Egyház javára a Márity László út 2404/1 helyrajzi számú területen, az utca és a temető kerítése között biztosította a megállapodás szerinti területet, templomépítés céljából a Budakeszi Evangélikus Egyházközség javára.
A területen végezhető munkákra az Önkormányzat a tulajdonosi hozzájárulását megadta. Az új templom és gyülekezeti ház összetett formájú és a szabálytalan telek adottságaihoz, valamint a meghatározó irányokhoz kíván igazodni. Az anyagi lehetőségek figyelembevételével csökkentéseket kellett végrehajtani a 2018 augusztusában kiadott terveken.
A templomépület két főrészből áll: 1. A templom 9,45 m tisztabelmagasságú egyterű, ellipszis alaprajzú csarnoktemplom. A templom külső határvonalán túlnyúló szabálytalan négyszög alakú, a sarkokon támasz oszlopokkal. A templom terének meghatározó berendezései mind a liturgiát szolgálják. Az oltártér egy lépcsőfok magassággal kiemelt a templomhoz képest. Az orgona oldalra kerül és környezetével együtt az oltártér padlószintjéhez igazodik. A szószék a felülvilágító vonalának végpontjába kerül és összeépül az oltárasztallal.
A vasbeton tető pereme és a pillérek, valamint a torony vasbeton falai fehérre festettek. Jelképesen a gyülekezetet megszemélyesítő templomtest a felette túlnyúló tető védelmére, vagyis Isten óvó szeretetére szorul.
A gyülekezeti épület földszintes, hagyományos szerkezetű épület, szabályos téglalap keresztmetszetű hasáb. Lelkészi irodát, vizes helyiségeket, raktárakat, ifjúsági és gyülekezeti termet tartalmaz. A gyülekezeti terem nyaktaggal csatlakozik a templomtesthez, és azzal összenyitható. A szószék hátoldala a felülvilágítótól a szószék padlóig lefutó bükkfa gerendákból áll.
Kivitelező: Wandbau Kft.
PESTSZENTIMRE, LUTHER KÁPOLNA, GYÜLEKEZETI TEREM ÉPÍTÉSE
A kápolna építése azért vált szükségessé, mert a nagy kiterjedésű XVIII. kerületnek csak egy evangélikus temploma volt Pestszentlőrincen és a zárt egységet képező, de távolabb elhelyezkedő Pestszentimrének egyre gyarapodó evangélikus közösségében igény merült fel egy leánygyülekezet létrehozásához. Vásároltak egy központi helyen (Bp. XVIII.Nemes u. 62.) lévő családiházas telket, mely alkalmas volt parókiának is és elhelyezhető volt a telken még egy különálló épület.
Az épület tervezése 2016-ban kezdődött meg. A kápolna tervezésével Krizsán András Ybl-díjas építészt bízták meg, aki egy 50-60 fő befogadására alkalmas, nívós, jól használható épületet tervezett. A kápolna egyterű, kis galériával. A gyülekezeti terem szervesen kapcsolódik a kápolna teréhez, de külön is használható. Innen nyílnak a minimális méretű szociális helyiségek (teakonyha, mosdó blokk, kis raktárhelyiség).
A kivitelezést a Lőrinci Építő és Szolgáltató Kft. végezte.
A kivitelezés 2017. júniusában kezdődött el és 2017. decemberében fejeződött be.
NYÍREGYHÁZA
A) NAGYTEMPLOM BELSŐ ÉS RÉSZLEGES KÜLSŐ FELÚJÍTÁS
Az országos műemléki védelem alatt álló, bruttó 1117,0 m2 alapterületű épület részleges felújítása a korábbi években már megtörtént, de a homlokzaton újra megjelent repedéseket „falvarrá-sos” technikával meg kell szüntetni, a vakolatot és homlokzati díszeket javítani kell. A fémlemez fedés és a bádogos szerkezetek egy része is helyenként javításra szorul. Meg kellett védeni a homlokzatokat a madarak kártételétől.
A toronysisak faszerkezetét letisztítása után favédelmi bevonattal kellett ellátni és fel kellett újítani a toronyórát is.
A belső munkák közül a padlóburkolat cseréje a déli bejárat környékén vált szükségessé, a karzat faszerkezetének javítása és a templomi padsorok felújítása, szükség szerinti cseréje említendő meg.
Nagyon jelentős és sokrétű volt a templomban elvégzendő elektromos felújítás igénye, mely kiterjedt a villámvédelmi-, a világítási-, a hangosítási rendszerek korszerűsítésére, és az elektromos padfűtési-, és vizesblokk fűtési rendszerekre, valamint egy új vizuális rendszer kiépítésére.
Restaurátori munkák
Kőszobrász-restaurátori munkák: a homlokzati ablakok és kapuk kőkereteire, a nyugati oldali portikuszra, a feliratos kőtáblákra és a kőlábazatra terjednek ki.
Festőrestaurátori és díszítőfestő munkák: az egész templomteret érintik a nyugati részen lévő hat boltozati mező kivételével, a földmozgások okozta repedések és beázások okozta károk helyreállításával.
Faszobrász-restaurátori munkák: a főoltár és szószék teljeskörű restaurálását, a három kapu és a hozzájuk tartozó szélfogók fa-üveg szerkezeteinek javítását és restaurálását és az orgonaház tisztítását és javítását tartalmazzák.
Fémrestaurátori munkák: karzatmellvédek és rekesztőrácsok restaurálását jelentik
A Nyíregyházi Evangélikus Egyház a város belterületén lévő ingatlanainak a helyreállítását tűzte ki célul. Ennek legfontosabb része az országos védelem alatt álló́ „Evangélikus nagytemplom” helyreállítása és a templom déli oldalán álló lelkészi hivatalt és gyülekezeti teremet magában foglaló, városképi védelem alatt álló épület megújítása.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kormányhivatal Nyíregyházi Járási Hivatal Hatósági Főosztály Építésügyi és Műemlékvédelmi Osztály a restaurálási munkák elvégzésére vonatkozó bejelentést a SZ-10/106/02495-4/2017 számú hatósági bizonyítványában tudomásul vette 2018. július hóban a szakvélemények és a restaurátori kutatások figyelembe-vételével elkészült a templom épületének felújításához és restaurálásához szükséges engedélyes terv, amely alapján a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kormányhivatal Nyíregyházi Járási Hivatal Hatósági Főosztály Építésügyi és Műemlékvédelmi Osztály 2018. augusztus 8 –án kelt határozatában, 201800031888 ÉTDR számon örökségvédelmi engedélyt adott a munkák elvégzésére.
A templomot érintő restaurálási munkák:
A restaurálási munkák a templom homlokzataira, ezen belül az északi-, déli- nyugati kapura, ezek ajtószárnyaira, valamint a belső tér festett falfelületeire a templom berendezési tárgyaira és a kapuk szélfogóira egyaránt kiterjedtek. Mindezen feladatokat áttekintve indokolt volt, hogy a munkák az előzetesen elkészített restaurátori kutatások és restaurálási tervek előírásai alapján történtek meg.
A festőrestaurátori, a díszítőfestői munkák - nyugati részen lévő hat boltozati mező kivételével – az egész templomteret érintették.
A faszobrász restaurátori munkák az alábbi feladatokat tartalmazták. A főoltár, a szószék teljes körű restaurálása, az orgonaház letisztítása és javítása, a 3 db kapu javítása és restaurálása, valamint a hozzájuk tartozó szélfogók fa, fém, üvegszerkezeteinek restaurálása.
A fémrestaurátori munkák az északi és déli oldali karzatmellvédeket, az orgona északi és déli oldalán lévő rekesztő rácsokat, a főoltár rekesztő rácsainak, valamint a külső homlokzaton lévő, fűzött ablakrácsokat érintették. A rácsok egy részét restaurátori műhelybe kellett szállítani és a javításokat kiegészítéseket ott kellett elvégezni, mert a restaurálás technológiai folyamata a helyszínen nem volt elvégezhető.
A kőszobrászrestaurátori munkák kiterjedtek a homlokzati kőkeretes ablakokra, a nyugati oldali portikuszra, az északi és déli oldali kapuk kőkereteire, a sekrestye és a vizesblokk kőkeretére, valamint a templom kőlábazatára.
B) LELKÉSZI HIVATAL ÉS GYÜLEKEZETI TEREM FELÚJÍTÁSA, BŐVÍTÉSE
A városképi jelentőségű, utcai telekhatáron álló, „U” alakú épület részben alápincézett. Szükségessé vált a meglévő, bruttó 550,9 m2-s épület felújítása, korszerűsítése, funkcionális átalakítása – főként az evangélikus óvoda kiköltözése miatt –, valamint kismértékű bővítése bruttó 73,7 m2 alapterülettel.
A felújítás a tetőszerkezet helyenkénti javítását és faanyagvédelmét, az eternit pala anyagú héjazat-, és a kapcsolódó bádogosszerkezetek cseréjét a homlokzati nyílászárók szükséges mértékű cseréjét, a homlokzat és homlokzati gipsz-, ill. vakolati díszek javítását, a meglévő épület talajnedvesség elleni utólagos, furatinjektálásos falszigetelését és a pince gombamentesítését jelentette.
A funkcionális átalakítás a helyiségkapcsolatok átszervezését, az újonnan kialakított belső helyiségek elektromos-, és gépészeti rendszerinek, berendezéseink korszerűsítését, valamint burkolatainak és belső nyílászáróinak cseréjét új felületképzéseket jelentett.
A bővítés az „U” alakú épület egyik szárának meghosszabbítását jelentette egy kétszintes, hagyományos szerkezetű épületrésszel, mely egy ifjúsági foglalkoztatót, gazdasági irodát és új szociális helyiségeket foglal magába.
C) EÖTVÖS UTCA 2. VESZÉLYES ÉPÜLETRÉSZ FELSZÁMOLÁSA ÉS KAPU KIALAKÍTÁSA
A fenti címhez tartozó udvar rendbetételét jelentette ez a projekt elem. Ennek során az udvar rendezésére került sor az említett veszélyes épület felszámolására, illetve az udavarra történő bejutást segítő rámpa és kapu kialakítására.
D) LUTHER TÉR 12-14. KAPU KIÉPÍTÉSE
A Luther tér 12-14 szám alatti autóbeálló kapuja vált használhatatlanná és új kapu került kiépítésre.
Az összes nyíregyházi munka kivitelezője az Euro-Mádi Kft. volt.
V. HIDAS – TEMPLOM FELÚJÍTÁS
A Hidasi Evangélikus Templom a XVIII. században épült, kis méretű, egyhajós templom. Hagyományos szerkezettel épült, egyállószékes, kötőgerendás fedélszékkel. A kötőgerendák adták az alul-fölül borított födémet is.
A gyülekezet 2009-ben a leromlott állapotú szabvány pala héjazatot új cserépfedésre cseréltette ki, miközben a kötőgerendák állapotát nem vizsgáltatták meg. A nehezebb héjazatot már nem bírta el a rovarkárosodott födém és veszedelmesen lehajlott. Az egész templomot nehéz állványszerkezet-tel támasztották alá, így azt nem lehetett rendeltetésszerűen használni.
A gyülekezet 8 évig nélkülözte templomát, nem tudtak annyi pénzt összegyűjteni, amennyi a helyzet megoldásához kellett volna, így érthetően nagyon örültek a 2017-ben érkezett állami segítségnek. Az elkészült tervek alapján 2018. áprilisában a helyi Schwabor Kft közreműködésével kezdődött a kivitelezés a héjazat óvatos bontásával, hiszen az új cserepeket vissza akarták használni. A fedélszék teljes lebontása után az épület kapott egy új vasbeton koszorút, melegen hengerelt acél-gerendákkal összefogatva. Új faanyagból készült az így csüngőereszessé vált fedélszék, de a tervek szerint egy teljes, eredeti állószéket beépítettek az új faszerkezetbe, utalással a templom műemléki voltára.
A kis templom 2018. októberére teljes szépségében újjá született, külsejében tökéletesen alkalmazkodva az eredeti megoldásokhoz, mégis sok évtizedre biztonságos használatra alkalmasan. A gyülekezet határtalanul boldogan használja hitben és lélekszámban is egyre gyarapodva.
SOROKSÁR
Az átépítésre váró épület földszintes, magastetős, részben alápincézett lakóház jellegű, amelyet a Soroksári Evangélikus Gyülekezet hitéleti központ céljára használ. A családi ház nagyságú épület belső elrendezése, nagysága és kialakítása nem felelt meg a gyülekezet céljainak, helyiségbeosztása nem megfelelő és műszaki állaga is felújításra szorul. Ezért az épület hitéleti teremmé, központtá történő átalakítása volt a program.
A cél az volt, hogy egy gyülekezeti nagyterem és hitéleti tér kerüljön kialakításra, amely mintegy 60-80 fő tud befogadni, valamint a gyermekek számára az alkalmak megtartására egy külön kisebb termet is biztosít. Emellett egy kiszolgáló konyha, tároló-, valamint megfelelően méretezett vizes helyiségek is elhelyezésre kerültek, a gyülekezeti alkalmak színvonalas megrendezése érdekében.
- korábban 2018. márciusában, a gyülekezeti épület áttervezésére Masznyik Csaba építész tervező részletes kivitelezési tervdokumentációt készített, amely ugyan megfelelt volna a gyülekezet elképzeléseinek, azonban a lehetőségekhez képest jelentősen megnövelt költségkerettel, amelyre a támogatási szerződésben biztosított keret nem adott lehetőséget;
- tekintettel azonban arra, hogy az épület az akkori állapotában, az épület alapterülete és beosztása a tervezett funkcionális igényeket nem képes kielégíteni, mindenképpen bővítésére és korszerűsítésére volt szükség, a megadott költséghatárok szigorú betartásával;
- a kápolna és hitéleti tér akadálymentes megközelítése alapvető fontosságú, rendeletileg is kötelező érvényű. A bejutást úgy kellett megoldani, hogy a közösségi terek és vizes helyiségek gyengénlátók és kerekesszékkel közlekedők számára is elérhetőek legyenek.
- az épület tervezésénél alapvető fontosságú volt, hogy külső homlokzati megjelenése tükrözze a felújított épület „egyenszilárdságát”.
- a nagyteremhez kapcsolódóan a gyermekek számára is otthonosságot sugárzó 25-30 fős kisterem kialakítása is elengedhetetlenül fontos volt a gyülekezet számára, hiszen a gyülekezeti élet fontos területe a gyermekek elérése, meghívása, a gyülekezeti életbe való bekapcsolása.
- a lelkészi iroda kialakítása azért volt fontos, mert a lelkipásztori és kazuális szolgálatokkal kapcsolatos lelki-segítő beszélgetések számára szeparált helyiségre volt szükség, munkamegbeszélések, valamint a felkészülés, elcsendesedés helyszíneként lényeges volt a kialakítása.
A konyha az istentisztelethez kötődő hetenkénti szeretetvendégség, és a fent említett egyéb gyülekezeti alkalmakat kiszolgáló ételkésztés- és szervírozás, valamint az ahhoz szükséges felszerelések tisztításának és tárolásának helye. A konyhához lehetőség szerint kis tároló kamrát kell biztosítani.
A soroksári munkálatok kivitelezője: Csomádi Építő Kft.
PESTÚJHELYI EVANGÉLIKUS TEMPLOM BŐVÍTÉSE
Pestújhelyen, a Templom tér közepén lévő dús növényzetű telken található a pártázatok mestere, Sándy Gyula által 1932-ben tervezett evangélikus templom. A szabadonálló, egytornyos hosszanti elrendezésű templom, fővárosi védettség alatt áll. Az épület markáns eleme a négyzet alaprajzú összetett íves alakú pártázattal és íves sisakkal rendelkező templomtorony. A félköríves záródású bélletes kapuzat előtt, három fellépős előlépcső valamint egy rámpa található melynek lejtése nem felel meg az érvényben lévő előírásoknak. A bejárattól jobbra egy jelenleg tároló, korábban sekrestye funkciót betöltő helyiség, balra pedig a karzatra vezető lépcső található. A templomhajót látható lamellás Oikos-rendszerű fedélszerkezet határolja le. Az épület határfalait támpillérek merevítik, fölöttük kő fiálékkal. A támpillérek az épület homlokzatait vertikálisan megosztják a téglaszalagos stílusnak megfelelően.
A sekrestyéje utólag lett hozzáépítve a templom délkeleti oldalához. A lelkészi hivatalban található, 1953 novemberében keltezett megbízás alapján, a sekrestye építését Kókai István építőmester végezte Pomogatz József terve alapján.
Tekintettel arra, hogy a szigetelési és statikai szakvéleményekben foglaltak szerint a sekrestye megsüllyedt és mivel az utólagos szigetelését valamint felújítását gazdaságosan nem lehet elvégezni, javasolt az épületrész elbontása. Másrészt a gyülekezetnek nincsen olyan közösségi tere, ahol különböző összejöveteleket tudnának tartani ezért szükségessé vált a templomhoz illesztett gyülekezeti tér kialakítása.
A tervezett földszintes gyülekezeti ház, a templom délkeleti oldalához csatlakozik egy alacsonyabb belmagasságú́ épületrésszel (nyaktaggal).
Az új épület rész egy az épület általános belmagasságához képest alacsonyabb belmagasságú nyaktaggal csatlakozik a templomhajóhoz. A nyaktag az elbontandó sekrestye helyén került kialakításra és egy légteret képez a gyülekezeti ház előterével. A nyaktag mélyen üvegezett bejárati ajtaja, biztosítja a kapcsolatot a templom mögötti kertszakasszal. A gyülekezeti ház előterének bejárati ajtaja a templom és a gyülekezeti ház között kialakított teraszra nyílik. Az előtérből, szemben a bejárattal nyílik a sekrestye, mely egyben a lelkészi iroda funkciót is betölti. A bejárattól jobbra található a multifunkcionális terem. A teremhez kapcsolódik egy teakonyha, valamint egy bútortároló helyiség.
A meglévő sekrestyeajtó helyett, egy a meglévővel azonos kivitelezésű de az akadálymentes közlekedésnek megfelelő tokbelmérettel és küszöbbel rendelkező ajtó került beépítésre. Az ajtó biztosítja a templomtér és a gyülekezeti ház előtere közötti kapcsolatot. Mivel az utóbbi években, nagyobb ünnepek alkalmával a templomtér szűkösnek bizonyult,a multifunkcionális teremben kivetítőn lehet követni az egyházi szertartást. Úgyszintén a multifunkcionális terem lehetőséget biztosít nagyobb gyülekezeti összejöveteleknek, ideális hely előadások, hittanórák tartására valamint zeneoktatásra.
Az előtérből nyílik az akadálymentes WC, valamint a közös mosdóval rendelkező női és férfi vizesblokkok. A mosdókat tartalmazó pult végén egy takarítószerek tárolását biztosító szekrény lett kialakítva.
Az építési szabályzatról szóló kerületi rendelet 3. számú melléklete tartalmazza a személygépjárművekre vonatkozó parkolási kötelezettséget . A melléklet 11. pontja szerint a gyülekezeti ház részére két parkolóhelyet kell biztosítani. A parkolók telken belül, a templom előtti burkolt terület két oldalán lettek kialakítva.
Az épület akadálymentes megközelítése a parkoló irányából az enyhe emelkedésű (körülbelül 3%) járdán végighaladva történik. Az egyenlőtlen szárnyú bejárati ajtó biztosítja az áthaladáshoz szükséges szélességet. A templomtér megközelítése az előtéren áthaladva történik. A templom bejáratánál a meglévő meredek rámpa elbontásra került.
Kivitelező: Csomádi Építő Kft.
További megjelenés:
https://hirado.hu/belfold/cikk/2021/12/12/ujraszenteltek-a-felujitott-evangelikus-kistemplomot-bekescsaban#
https://magyarepitok.hu/mi-epul/2018/10/kozel-200-eves-templomat-ujitotta-meg-bekescsaba
https://del.lutheran.hu/hirek/201ehazasodik-a-pestimrei-leany-201d-2013-felszenteltek-a-kastelydombi-luther-hazat
https://www.evangelikus.hu/hireink/itthon/ujabb-csoda
https://www.evangelikus.hu/hireink/aktualis/befejez-dott-a-nyiregyhazi-evangelikus-nagytemplom-felujitasa-halat-adott-a-gyulekezet
https://www.evangelikustemplom.hu/templomszenteles/
https://www.evangelikus.hu/hireink/itthon/egy-elhalasztott-halaadas-kronikaja
https://www.evangelikus.hu/hireink/itthon/elo-kovek-unnepe-budakeszin
https://www.evangelikus.hu/hireink/itthon/tobbdimenzios-epitkezes-igehirdeto-muhelyeben
https://www.evangelikus.hu/hireink/interju/gondos-gazdak-az-egyhazi-projektek-mogott-interju-benyo-balazzsal-az-evangelikus-fejlesztesi-iroda-intezmenyvezetojevel