Infoblokk2

EGYH-KCP-19-P-0136 Budakeszi evangélkius templom befejezése

Budakeszi evangélikus templombefejezése - kiegészítő támogatás Támogató a Miniszterelnökség kezelő szerveként eljáró Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. A támogatás mértéke 80.000.000.-forint, vissza nem térítendő támogatás, a támogatás 100% intenzitású.

A Budakeszi evangélikus templom befejezése - kiegészítő támogatás célra a Miniszterelnökség kezelő szerveként eljáró Bethlen Alap Zrt.-n keresztül 80.000.000.- forint 100% intenzitású támagatást biztosított.

A Budakeszi Evangélikus Gyülekezet, a hozzá tartozó Budajenővel, Páttyal és Telkivel együtt, a Budahegyvidéki Evangélikus Egyházközség szórványa volt. A gyülekezet történetéről megjelent kiadvány tanúsága szerint az itteni fiatal közösség története az ötvenes évekig, Danhauser László lelkészsége idejére nyúlik vissza. Akkor még a családoknál tartottak istentiszteleteket, bibliaórákat, ifjúsági alkalmakat. 1981-től Kőszeghy Tamás és felesége látta el a szórványgyülekezetet, kutatta fel az evangélikusokat. Az 57 nyilvántartott gyülekezeti tagból 39-en vettek részt aktívan a kis létszám dacára igen változatos alkalmakon. Ez idő alatt épült a református templom, amihez segítséget nyújtott a németországi Neckarsulm evangélikus gyülekezete is. A 2000-ben tartott népszámlálás alkalmával 300-an vallották magukat evangélikusnak, ami megerősítette az az itt élő, eddig még ismeretlen evangélikusok felkeresésének szándékát. 2002-től a helyben lakó Dr. Fabiny Tibor folytatta a szervezési munkákat a „Budakeszin élő evangélikusok találkozója” megrendezésével, valamint az istentiszteletek számának havi egyről kettőre emelésével. Az istentiszteleteket a református templomban tartották. A hegyvidéki lelkészek látták el a szolgálatokat és tartottak hittanórákat. 2007. augusztusától Lacknerné Puskás Sára személyében missziói lelkész látja el a szolgálatokat.

2009-ben elkészült a gyülekezeti terem, ami a közegyház, az egyházmegye, az anyagyülekezet támogatásával, külföldi segítséggel és természetesen a helyi hívek áldozatkészségével, Benczúr László szakmai segítségével sikerült létrehozni. Az épületet 2009.október 3-án szentelte fel és adta át rendeltetésének Dr. Fabiny Tamás, az egyházkerület püspöke, mely azóta érezhetően otthona lett a közösségnek. Minden héten tudnak istentiszteletet tartani, az egyházi év ünnepeit „teljes terjedelmükben”, gyermekek és felnőttek közreműködésével tudják méltóképpen megünnepelni. Bibliaórákat, gyülekezeti esteket tartanak, ahol egyre bővülő létszámmal, meghitt légkörben van együtt a gyülekezet és élik ét Urunk áradó szeretetét és a testvéri közösséget.

Az örvendetesen növekvő létszám, a gyülekezet és a település lelki és közösségi szolgálatok iránti „éhsége” indokolttá tesz, egy, a templomi szakrális és közösségi szolgálatok végzésre alkalmas tér kialakítását, a Budakeszi evangélikus templom felépítését.

A támogatás az EGYH-KCP-16-P-0093 és az EGYH-KCP-19-P-0015 azonosító számú pályázat kiegészítő támogatása.

A templom tetejének peremét hat oszlop tartja, melyek az öt kontinenst és a Kárpát-medencét jelképezik. A pilléreken az egyes földrészeken a XX. és XXI. század mártírhalált halt keresztényeinek neveit kívánjuk feltüntetni, pillérenként 12-12 nevet. A karzat nélküli csarnok templom 100-120 fő befogadóképességű.

A templom ünnepélyes felszentelésére 2021. szeptember 4-én került sor.

További megjelenés: