Magyar Falu Program

Mint arról már több ízben e listán is hírt adtunk 2019 évben a Magyar Falu Program keretében az 5000 fő alatti lélekszámú települések önkormányzatai, történelmi egyházai, civil szervezetei többféle fejlesztésre támogatására is pályázhatnak.

A pályázati kiírás konkrétumai még mindig nem ismertek, de kértük a kormánybiztosi hivatalt egyrészt, hogy az előzetesen megismerhető pályázati paraméterek (támogatható tevékenységek, pályázható összeg megvalósítás időtartama, önrész szükségessége) kapcsán adjanak tájékoztatást, illetve hogy a jelenleg ismert egyházak részére elérhető konstrukciók (közösségi tér és temetőfejlesztés) mellett további, szolgálatunkat segítő konstrukciókat (pl: szolgálati lakás/parókia felújítás, falubusz, okospont, sportpark) is nyissanak meg előttünk.

A támogatóval való kommunikációt (illetve a mi egyházi tervezésünket is) nagyban segíti, ha előzetesen a várható igényekről tájékoztatást tudunk adni a kormánybiztosi hivatal és egyházunk vezetése részére.

Ezért kérem, hogy amennyiben tervezik a Magyar Falu Programban elérhető támogatásokra pályázat benyújtását, a mellékelt adatlapot 2019. január 24. csütörtök déli 12 óráig kitöltve küldjék vissza a palyazat@lutheran.hu e-mail címre.

Az adatlap elérhető a https://palyazat.lutheran.hu/magyar-falu-program címen is.

Kérem valamennyi azonosított igényt, pályázati szándékot vigyenek fel fejlesztési célonként külön sorban, hogy minél teljesebb képet kaphassunk a várható igényekről.

Fontos tudnivaló, hogy az Országos Presbitérium 62/1/2018 (V.9.)határozata szerint azon gyülekezeti intézményi pályázatoknál, amelyhez a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatást (előfinanszírozás, önerő) nyújt a kizárólagos lebonyolító az Evangélikus Fejlesztési Iroda. Mivel az már az előkészítés során fontos, hogy a lebonyolítás szükségességéről tudjon az intézmény, illetve a megvalósítás tevékenységei, költségei megfelelően kerüljenek megtervezésre, amennyiben az előkészítés során látszik, hogy ilyen támogatási igény jelentkezik, kérem haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot Benyó Balázs intézményvezető úrral.

Elérhetősége: balazs.benyo@lutheran.hu

Az alábbiakban összegzek néhány fontosabb, már ismert információt a Magyar Falu Programmal kapcsolatban:

-     5000 fő alatti településeken megvalósuló fejlesztésekre nyújt támogatást (azaz elképzelhető, hogy egy 5000 fő feletti településen működő gyülekezet 5000 fő alatti településen működtetett szolgálatára tud pályázni!)

-     A Magyar Falu Program alprogramok támogatási keretei a következőek:

- szolgálati lakás: 5 000 000 000 forint,

- bölcsődefejlesztés: 10 000 000 000 forint,

- óvodafejlesztés: 5 000 000 000 forint,

- óvodaudvar, illetve óvodai sport: 5 000 000 000 forint,

- orvosi rendelő, orvosi eszköz: 6 000 000 000 forint,

- orvosi ellátást segítő eszköz: 2 000 000 000 forint,

- polgármesteri hivatal felújítás: 2 000 000 000 forint,

- belterületi járdafelújítás anyagtámogatása, belterületi útfelújítás: 10 000 000 000 forint,

- sportparkok építése: 2 000 000 000 forint,

- temetőfejlesztés: 3 000 000 000 forint,

- eszközfejlesztés közterület karbantartására: 3 000 000 000 forint,

- falubusz (falugondnoki) program: 8 000 000 000 forint,

- helyi közösségi terek fejlesztése történelmi egyházak bevonásával – a helyi identitástudat erősítése: 7 000 000 000 forint,

- nemzeti és helyi identitástudat erősítése önkormányzatok és nemzeti kulturális intézmények bevonásával: 6 000 000 000 forint,

- okospontok kialakítása: 1 000 000 000 forint.

-     A pályázati feltételek jelenleg nem ismertek

-     Egyházak a jelenlegi tudásunk szerint a temetőfejlesztés, és a közösségi tér fejlesztés (infrastruktúra és programfejlesztés és működtetés) célokra pályázhatnak.

-     Az első kiírások 2019 februárjában várhatóak.

-     Az első kiírások között lesz az egyházi közösségi tér fejlesztés.

-     Önerő biztosítása nem feltétel.

-     A pályázatok elbírálását a beadástól számított 60 napon belül elvégzi a MÁK.

Köszönöm együttműködésüket,

Üdvözlettel: